Буковинський інтелектуальний календар . БЕРЕЗЕНЬ - 2016

                                                                                                                   БЕРЕЗЕНЬ 2016

 

2 березня – 140 років від дня народження українського історика
Мирона КОРДУБИ (1876–1947)
 
Народився в с. Острів Тернопільського району в родині греко-католицького священика. Здобував освіту в Тернопільській гімназії, а в 1891–1893 рр. – в академічній гімназії у Львові (7–8 класи).

В 1895–1896 рр. навчався у Відні, що тоді був відомим центром вивчення світової історії. По закінчені Віденського університету, він продовжив у ньому наукову працю. Захистив дисертацію на тему «Історія і відносини в Галицькому князівстві XIII ст.», у званні доктора філософії працював у Віденській університетській бібліотеці, здійснив багато досліджень у віденському архіві.

У кінці 1900 р. видатний український історик, бібліограф, етнограф, педагог, публіцист, один з найталановитіших учнів Михайла Грушевського, майбутній професор Варшавського університету М. Кордуба залишив Відень, поселився в Чернівцях. Тут у другій державній гімназії до 1913 року викладав світову історію та географію. Це дуже активний період громадянського життя вченого. Був одним із засновників у Чернівцях 12 липня 1902 р. Українського історичного товариства (УІТ), завданням якого було згуртувати українську інтелектуальну еліту. На час відкриття воно налічувало майже 30 осіб: переважно професори та студенти Чернівецького університету, гімназійні викладачі. У 1903 р. М. Кордубу вибрали повноправним членом НТШ у Львові. Він спілкувався з                     О. Кобилянською, Лесею Українкою, О. Маковеєм та іншими діячами. «Руська Бесіда» у Чернівцях видала його «Історію Буковини» (1906).

А потім події І Світової змінили його плани, і він змушений був виїхати. Проте він і далі захищав інтереси краю. Після проголошення ЗУНР 1 листопада 1918 р. М. Кордуба як Представник Буковинської Національної Ради став делегатом Української Національної Ради ЗУНР. Також був консулом Західно-Українського посольства у Відні і одним із провідних редакторів газети «Республіка» – офіційного урядового органу ЗУНР.

21 січня 1929 року вченого запросили до Варшавського університету. Після повернення з Варшави 1940 року Мирон Кордуба працював у Львівському університеті професором історичного факультету.

Помер 2 травня 1947 року, похований на Личаківському цвинтарі у Львові.
 
 
 
25 березня – 200 років від дня народження буковинського поета
Гаврила ПРОДАНА (1816–1844)
 
Народився в с. Суховерхів в сім’ї священика. Навчався в Чернівецькій духовній семінарії, яку закінчив 1842 р. Працював спочатку в Заставні, а згодом – у с. Веренчанці.
 

Поет рано пішов з життя, але залишив помітний слід в історії культури буковинського краю. Його твори друкувались в альманасі «Чувствія любви и благодаренія к отечеству Буковинской семинарии питомцов на новьій год 1841», «Буковинсько-руському календарі на рік 1876», в газеті «Буковинська зоря» (1870 р.). Два панегірики поет присвятив австрійському цісарю Фердинанду. Писав так званим «язичієм», тому його твори були малозрозумілими для простих людей. Помер Гаврило Продан 25 липня 1844 року.