Символіка міста

 
 
Герб Чернівців — офіційний символ міста - адміністративного центру Чернівецької області.

Ескіз сучасного герба Чернівців виконав Заслужений художник України – чернівчанин Орест Іванович Криворучко. 

Герб сучасного міста складається з геральдичного щита, на якому розміщена відкрита мурована брама з сімома зубцями. Над ними, в два ряди, вісім вмурованих каменів; посеред відкритої брами розміщено державний герб України — фігуральний тризуб. Під брамою розміщено дві перехрещені лаврові гілки, перев'язані жовто-синіми стрічками.
Герб обрамлений бронзовим орнаментальним картушем, завершеним мурованою короною з п'ятьма помітними виступами.
 
 
 
 
Перший герб Чернівці отримали від австрійської влади ще у 1784 році: «В червленому полі срібна зубчаста міська стіна з 5
 зубцями, над якою десять срібних каменів, покладених в два ряди. У воротах малий державний герб Австрійської імперії». Герб мав корону тоді з 5 зубцями.
 
 
 
 
 

 
 
 У міжвоєнний період, коли Чернівці входили до складу Румунії, герб міста було змінено. 2 серпня 1930 було затверджено румунською владою інший герб:
«У червоному щиті було зображено срібну зубчасту фортецю з двома боковими прямокутними вежами, що має відкриті ворота. В них поміщено герб Молдови; вгорі, між двома вежами, золота троянда. А щит був увінчаний срібною міською короною з 7 вежами».
 


  Після Другої світової війни з’явився Радянський герб Чернівців. Він був затверджений 21 березня 1969 року сесією Чернівецької міської Ради депутатів трудящих. Автором герба був Тарас Пахомович Герцук. "Герб мав форму геральдичного щита, на якому було розміщено кам'яні ворота з зубчастою вежею, як символ архітектури міста. На верхній частині воріт автор розмістив серп і молот – символи радянської влади. З нижньої частини щита виростала букова гілка з двома листами та горішком. Через розчинені ворота було видно контури гір, які символізували пейзаж Чернівців. По нижньому контуру щита хвилястими лініями було зображено річку Прут.
                                                                                                                                                                  
 
 
 
Офіційний девіз сучасних Чернівців — «Спільними Зусиллями!» є україномовним варіантом стародавнього
 
«Viribus Unitis!» — особистого гасла Франца Йосифа,
 
право на використання якого ним особисто було дароване Чернівцям.
 
 


Прапор Чернівців

Прапор складається з древка, навершя і полотнища.

Полотнище — основна частина прапора — двостороннє прямокутної форми, розміром 136 x 180 см.

Лицева сторона полотнища — біле поле з шовку, обрамлене атласною смугою завширшки 12 см з біло-червоних зубоподібних трикутників.

В центрі аплікаційна, рельєфна вишивка — герб міста геральдичний щит червоного — кольору, на якому розміщені срібна (біла) відкрита мурована брама з сімома зубцями над ними, в два ряди, вісім (по чотири в ряду) вмурованих каменів, посеред відкритої брами розміщено державний герб України — фігуральний золотий (жовтий) тризуб.

Під воротами дві перехрещені лаврові гілки, перев'язані синьо-жовтою стрічкою. Герб обрамлений бронзовим орнаментальним картушем завершений срібною мурованою короною з п'ятьма помітними виступами.

Над гербом рельєфно напівкругом академічним шрифтом вишито напис українською мовою: «Чернівці». Під гербом — «1408» (дата першої писемної згадки про Чернівці).

З обох боків герба і всі чотири кути поля заповнені вигаптуваним рослинним орнаментом, а на кутках поля орнаменти доповнені двома буковими гілками з горішками, листочки яких вишиті шовковими нитками зеленого кольору широкої палітри.

Зворотна сторона — жовте поле з репсу обрамлене такою ж смугою як і лицева. У центрі розміщено герб України: геральдичний щит синього кольору з нанесеним на нього золотим фігуральним тризубом.

Всі чотири кути поля заповнені рельєфним рослинним фігуральним орнаментом, які доповнені двома дубовими гілками з жолудями, листя яких вишиті шовковими нитками зеленого кольору широкої палітри.

Техніка виконання прапора складна .Вона включає ручну роботу, аплікацію, гаптування, вишивку; гравіровку, чеканку.

Автором ескізу прапора міста Чернівці є чернівецький художник,Заслужений художник України Криворучко Орест Іванович.



 
Почесний ланцюг мера Чернівців (міського голови)
 
 
— офіційний символ міської територіальної громади Чернівців. Він є символом влади мера міста.
Як символ Чернівецької територіальної громади та влади бургомістра «Ланцюг» був запроваджений 1908 року у рамках відзначення «500-ліття від першої писемної згадки про Чернівці».

Її першим володарем був тогочасний керманич міста – Фелікс фон Фют.

За часів правління королівської Румунії дана відзнака не використовувалась, оскільки символом Австрійської імперії.

Як данина історичним традиціям та пам'яті про «австрійський період» (1775 – 1918р.р.) в історії міста, яке завдячує тому періоду своїм становленням, до «600-ліття від першої писемної згадки про Чернівці» ( 2008 р.) було вирішено відновити офіційний символ територіальної громади.

Офіційно символічний ланцюг мера провернувся в Чернівці 27 вересня 2007 року.

Першим міським головою, який прийняв Почесний ланцюг, був багаторічний керівник міста Микола Федорук.

«Почесний ланцюг міського голови» виготовлений із збереженням задуму та втілення першого ланцюга, втраченого у лихолітті минулого, за ескізами чернівчанина, заслуженого художника України О.І.Криворучка, скульптором, народним майстром України В.Б. Бондаренком у виробничій студії С. І. Зайцева в місті Києві.

У новій редакції символу збережено головний знак ланцюга у вигляді медалі, на якій збережено та викладено українською мовою текст: на аверсі – «Чернівецька громада – вільно обраному голові», на реверсі – «Основою вільної держави є вільна громада».

На аверсі знаку зображена жіноча постать в міській короні (берегиня міста), яка сидить у кріслі на боковій частині якого зображено герб Чернівців. Права її рука сперається на книгу, як символ закону й самоврядування, а ліва – на підлікотник крісла. На тлі зображено ратушу, освічену сяйвом сонця, та книги, що символізують науку й літературу, а також гірлянда із лавра.

На реверсі знаку зображена жіноча постать на весь зріст, у руках якої пальмові гілки, символ миру, злагоди та толерантності. Її руки спираються на кам’яний мур з чотирма цеховими гербами (сільське господарство, торгівля, ремесла та промисловість), що символізує економічний поступ міста.

Основними елементами ланцюга є герби, що чергуються, – два малі державні герби України, два герби Чернівецької області та шість гербів міста Чернівців. Між ланками ланцюга розміщені декоративно-символічні диски у вигляді стилізованих букових горіхів. Діаметр головного знаку (медалі) має 60 мм. Ланцюг виконано в металі із позолотою.

«Почесний ланцюг міського голови» є виявом високої довіри міської громади до вільно обраного нею міського голови та знаком високого обов’язку міського голови перед територіальною громадою.

Цей офіційний символ було засновано на вічне користування усіма Чернівецькими міськими головами.

Почесний ланцюг залишається у власності територіальної громади й зберігається в приміщенні Чернівецької ратуші, вручається на користування й зберігання кожному Чернівецькому міському голові на першій сесії новообраної Чернівецької міської ради його попередником або (та) представниками територіальної громади з числа Почесних громадян Чернівців. 

                                                                                                        
Медаль « На славу Чернівців» 
 
— почесна відзнака Чернівецької міської ради, запроваджена для нагородження осіб, які активно сприяли розквіту міста й пропаганді його в Україні та світі, внесли значний внесок у підготовку та відзначення ювілею міста.

• Медаллю Чернівецької міської ради «На славу Чернівців» були нагороджені громадяни України та іноземних держав, які внесли найбільший внесок у підготовку та відзначення 600-ліття першої письмової згадки про Чернівці.

• Медаллю нагороджуються громадяни, які своєю активною діяльністю сприяли та сприяють соціально-економічному розквіту міста, утвердженню його європейського статусу, колиски мистецтва, архітектури, літератури, музики, науки.

• Нагородження відбувається за рішенням виконавчого комітету міської ради, громадської ради сприяння підготовці та проведенню ювілею, виконавчих органів міської ради, районних в місті рад, громадських організацій та осередків політичних партій, окремих підприємств, установ та організацій всіх форм власності.

• Медаль носиться на лівій стороні грудей та розташовується після державних нагород України, СРСР.
Медаль « На славу Чернівців» виконана із срібла із позолотою, має форму кола діаметром 28 мм. Планка медалі білого кольору з червоними смужками, що відповідає кольорам прапора Чернівців.Внизу планки — букова віть. На аверсі зображено герб Чернівців та напис — «На славу Чернівців». На реверсі — офіційний логотип ювілею.

Автором – розробником медалі є Заслужений художник України – чернівчанин Орест Іванович Криворучко. 

Йому було вручено медаль «На славу Чернівців» під номером 1.
Медаль була заснована до святкування 600-ліття першої письмової згадки міста Чернівці. Тоді було виготовлено перших 300 медалей. Нагородження медаллю «На славу Чернівців» проводилось і в наступні роки.
                                                                                 
600 років м. Чернівці (монета)
Це ювілейна монета номіналом 5 гривень, випущена Національним банком України. Монета присвячена адміністративному, економічному і культурному центру, одному з мальовничих міст України — Чернівцям, розташованому на обох берегах річки Прут у передгір'ї Карпат. Перша письмова згадка про Чернівці — 1408 рік — у грамоті молдовського господаря Олександра Доброго, хоча за археологічними даними поселення над Прутом було засновано набагато раніше.

Монету введено в обіг 20 травня 2008 року. Вона належить до серії « Стародавні міста України».

На аверсі монети зображено один із символів міста — ажурний ліхтар (праворуч), фрагмент стилізованого орнаменту (ліворуч), який прикрашає дах Чернівецького університету, а також угорі — малий Державний Герб України і написи: «НАЦІОНАЛЬНИЙ»/«БАНК»/«УКРАЇНИ»/«5»/«ГРИВЕНЬ»/«2008».

На реверсі монети зображено композицію з видатних історико-архітектурних пам'ятників міста, над якою — герб міста та напис «ЧЕРНІВЦІ», унизу — «600»/«років».

Автор ескізу монети художник і скульптор Володимир Атаманчук.

Логотип «Чернівці 600»
 
До ювілею міста( 2008) було розроблено та затверджено офіційний логотип «Чернівці 600», який виявився настільки вдалим, що продовжує використовуватись і надалі. Складовими ідеї емблеми слугували старовинність міста, його виняткова архітектурна спадщина та працьовитість мешканців. Символ виконано у вигляді ковальського витвору мистецтва, який свідчить про ґрунтовність, заможність та успішність. Кольорова гамма логотипу, представлена темно-синім та жовтим кольорами, володіє вищим ступенем комфортного контрасту та збігається з кольорами Дердавного прапора України.

На початку 2010 -х було розроблено та затверджено новий логотип міста, яким водночас було закріплено й офіційний слоган — «Чернівці-унікальність в розмаїтті». Для його створення обрані старі й нові символи Чернівців. Ліворуч на передньому плані зображений сурмач, який виграє на трубі мелодію «Марічки». Посередині на другому плані — міська ратуша. Колишню Резиденцію митрополитів Буковини і Далмації — архітектурну перлину міста зображено праворуч на задньому плані. Кольорова гама логотипу, представлена помаранчевим, блакитним та червоним кольорами, назва виконана фіолетовим. Таке сполучення є характерним у туризмі, який використовує поняття щастя, благополуччя, радості відпочинку, візуалізуючи позитивні символи та образи в строкатій, теплій та яскравій кольоровій гаммі. Використовується новий символ паралельно з старим — «Чернівці 600». 
 
 
   Останнім часом значного поширення набув слоган: «ЧЕРНІВЦІ — НАЙКРАЩЕ МІСТО НА ЗЕМЛІ!»
 
За матеріалами Вікіпедії