Авторські програми бібліотеки

У цей прагматичний час молодь все-таки більше часу проводить за комп’ютером, ніж у бібліотеці, тому ми шукали такі форми роботи, щоби про нашу бібліотеку знали якомога більше людей. Для цього в бібліотеці проводимо різні культурно-мистецькі заходи, відкрили чотири авторські програми, авторами яких є відомі в нашому місті люди, які мають талант спілкування з великими аудиторіями слухачів.

 

   Так як Чернівці нещодавно відзначили 600-річний ювілей з дня документальної згадки про місто над Прутом, то великий цикл заходів ми проводили саме з цієї нагоди. Першою була започаткована програма «Історія вулиць та її жителів», яку вже п’ятий рік поспіль веде науковий співробітник Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, краєзнавець, архівіст – Марія Никирса. Почали, звичайно, з вулиці Української та будинку № 22, де знаходиться Муніципальна бібліотека ім. А. Добрянського. Це розкішна вілла початку ХХ століття в стилі модерн, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення. Вона належала родині Фішерів, а після війни в ній знаходилась редакція найдавнішої і єдиної на той час у Чернівцях газети «Радянська Буковина», яка й сьогодні під рідною Федьковичевою назвою «Буковина» знаходиться на другому поверсі цього приміщення. Тут завжди було активне літературне та мистецьке життя. Стіни цієї будівлі не минала практично жодна культурна людина, яка жила тут чи тільки приїжджала до Чернівців. Тут побували або працювали в різний час І. Вільде, А. Малишко, О. Гончар, В. Чорновіл, Т. Мельничук, Т. Севернюк… Перші проби пера тут зробили В. Бабляк, М. Ткач, А. Добрянський, Б. Мельничук, М. Івасюк, В. Михайловський… Власне тут знаходилося обласне літературне об’єднання Спілки письменників України. Не оминали цю будівлю і митці краю, такі як Н. Яремчук, В. Івасюк, П. Дворський, І. Миколайчук, С. Ротару. Вишукані інтер’єри та розташування будівлі надихнули кіномитців на зйомки таких відомих фільмів, як телесеріал «Де ти був, Одісей» з Донатасом Баніонісом у головній ролі; «Лучаферул» («Ранкова зоря») Еміля Лотяну, присвяченого Михаю Емінеску; «Меланхолійний вальс» Бориса Савченка за мотивами оповідання Ольги Кобилянської. Тому абсолютно органічним є той факт, що в цьому приміщенні продовжується літературно-мистецьке життя Чернівців і всієї Буковини, адже і в бібліотеку, і в редакцію навідуються люди з цілого краю.

 На вулиці Українській, з протилежного боку від бібліотеки, знаходиться така відома споруда у Чернівцях, як Український Народний Дім, де вже більше 120 років відбуваються важливі для української державності та культурного життя нашого міста події та зустрічі. Тут перебували і читали свої твори І. Франко, Л. Українка, Б. Лепкий, Ю. Федькович, С. Воробкевич, О. Ольжич, Д. Дорошенко і цей ряд ще можна продовжувати. Поруч знаходиться ще одне творіння відомого чеського архітектора Й. Главки – Вірменська церква (нині зал органної та камерної музики).
    Не менш цікаві були авторські програми мистецтвознавця Світлани Біленкової «Чернівецькі архітектурні етюди», на яких велася мова про ландшафт Чернівців, архітектурні стилі нашого міста і прекрасні зразки забудови та впорядкування європейських міст.

    

 У фондах Анатолія Миколайовича цілу стіну займають стелажі з поетичними збірками як української, так і зарубіжної поезії. Адже він високо цінував поезію, його наукова робота присвячена сонету. В молоді роки він сам багато віршував, в його квартирі читали вірші, народилася не одна поетична збірка його друзів та вдячних і талановитих студентів. Щоби продовжити цю традицію, до Міжнародного дня поезії було започатковано мистецьку світлицю «О, що то є – поезія землі?». Її веде Заслужений діяч мистецтв України, поетеса, перекладач, авторка 27 поетичних збірок, лауреат Міжнародної премії ім. В. Винниченка, обласної літературно-мистецької премії ім. С. Воробкевича, премій ім. В. Бабляка і Д. Загула – Тамара Севернюк. У програмі з цікавістю працюють учні шкіл міста, студенти технікумів та вузів, які роблять перші літературні проби пера в поезії, прозі, художньому перекладі. З них 14 учасників були відібрані для участі у Всеукраїнському конкурсі «Моя Батьківщина: Україна очима дітей». 

   

 

Завжди з великим нетерпінням чекають наші читачі на чергову зустріч з автором програми «Міський силует» відомим дизайнером моди Світланою Крачило та її роботами. На цих зустрічах ведеться мова про те, якою була мода в Чернівцях 100 років тому, що носять сьогодні, які тенденції будуть в наступних сезонах. І це все демонструють студенти, які здобувають професію дизайнера моди. Адже красиво, зі смаком одягнуті чернівчани, особливо молодь – обличчя нашого міста, і цього теж потрібно навчати.

 

 

  

 

 

 Робота бібліотеки привернула увагу багатьох мешканців, адже Чернівці завжди були містом, в якому «фірмани фіакрів сперечалися про Карла Крауса», а «книгарень було більше, ніж пекарень» за висловом Ґеорга Ґайнцена, тобто містом, в якому книга завжди була у пошані. На пропозицію чернівчан було відкрито літературні зустрічі «Книга в житті чернівчан». В гостях побував Заслужений артист України, композитор, співак, викладач ЧНУ ім. Ю. Федьковича Іван Дерда з родиною; знаний в нашому місті архітектор, громадський діяч, депутат Чернівецької міської ради Дмитро Сірман з родиною. Свої домашні книгозбірні представили професор Надія Бабич і молоді науковці Валентина Чолкан та Ніна Козачук.