"Боротьба Джамали" Елін Йонссон

 «Коли приходять незнайомці…

Вони приходять у твій дім,

Вони вбивають вас всіх і кажуть:

«Ми не винні…не винні».

(«1944» С. Джамаладінова)

 

Щороку, 18 травня, в Україні відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановують пам'ять жертв геноциду кримських татар 1944 року.

18-20 травня 1944 року бійці НКВС за наказом з москви зігнали майже все кримськотатарське населення Криму до залізничних вагонів та відправили в бік Узбекистану. Офіційною причиною насильницького переселення стало звинувачення кримськотатарського народу в державній зраді і колабораціонізмі (співпраця з нацистськими окупантами).

В Муніципальній бібліотеці ім. А. Добрянського відбулося засідання кіноклубу Docudays UA, на якому учні 8-А класу Чернівецького ліцею №1 математичного та економічного профілів Чернівецької міської ради з вчителем історії, правознавства та мистецтва Анастасією Подорожною переглянули кінострічку «Боротьба Джамали» (реж. Елін Йонссон, 2017).

У фільмі йдеться про тріумфальний виступ співачки на Євробаченні-2016, під час якого Джамала заспівала пісню «1944» про трагедію корінного народу Криму, організовану сталінським режимомЦе дуже особистий і потужний портрет надзвичайно талановитої жінки, а також пісні і виступу, які пролили світло на історичні події та сучасну політичну ситуацію. Журналістка Елін Йонссон зафільмувала життя Джамали та її родини в Україні, змалювавши її трагічну сімейну історію.

Після перегляду учні разом з модераторкою Галиною Добровольською обговорили неспокійну ситуацію і складність життя кримських татар під час анексії Криму, говорили про супротив татар, про повномасштабну війну росії в Україні та геноцид українського народу, про права людини та їх дотримання.

Один із учнів зауважив, що у 1944 році совєцьким режимом відбувалась депортація чеченського та інгушського народу, яких відправляли у Казахстан та інші республіки Середньої Азії, тим самим Чечено-Інгушська автономна республіка була ліквідована.

Згадали і про примусове виселення автохтонних українців з Лемківщини, Холмщини, Західної Бойківщини. Комуністичне керівництво СРСР порушувало права людей, широко використовуючи депортацію з каральною чи політичною метою. Путінська росія і тепер знищує свободолюбні народи.

На завершення закріпили свої знання за допомогою вікторини «Що ти знаєш…?» (на платформі Kahoot).

Пригадалися такі слова Ліни Костенко «А ви думали, що Україна так просто. Україна – це супер. Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни.»

 

Підготувала Галина Добровольська