Петей Юлія: Бота Георгій: "Долі з вогню, землі та любові. Частина Х"
Г.М. Бота. Долі з вогню, землі та любові. Частина Х. Літературно-художнє видання/ Г.М. Бота. – Чернівці: Місто, 2025. – 208 ст. Іл.
Жива мова народу, етнографічна палітра побуту, інтригуючі сцени кохання, соціальна стратифікація, історичне минуле буковинців, глибинне розуміння місцевих традицій та способу життя – це те, що «вростає корінням» в оповіданнях Георгія Боти.
Автор має особливий талант зображення колориту життя людей інших століть, описуючи їх в доступному та цікавому форматі. Георгій Миколайович через історії, переказані рідними, через діалектне мовлення, крізь призму побуту, традицій, взаємин і ментальних особливостей, творить цілісну картину життя на Буковині – із коханням, болем, надією й споконвічною людяністю. Чітко відчувається живий інтерес і креативність автора, що проявляється навіть у такій, здавалося б, дрібниці, як назва кожного оповідання.
Книга з циклу «Долі з вогню, землі та любові» – це не сухий виклад фактів, а показ дійсності з усіх захованих кутів. Оповідання містять правдиві факти, які автор особисто шукає в архівах та розпитує в людей, але водночас вдається до креативу та прикрашання їх художнім словом.
В книзі зібрано 31 оповідання, які відрізняються своїм наповненням, часовим проміжком, географічним розташуванням. Проте всіх їх об’єднують буденні реалії життя, неповторні традиції, сімейні взаємини, злети та падіння, кохання та відданість. Кожен текст передає настрій тих часів, відкриває правду щодо способу життя та мови спілкування, показує складнощі та виклики перед щасливим майбутнім.
Літературно-художнє видання буде цікавим для читачів, які цікавляться історією рідного краю, туристам, які хочуть дізнатися більше про Чернівці, історикам, культурологам, філологам та всім охочим, кого «торкає серця» рідне українське слово.
Аналізуючи твір, можна зауважити, що такі герої як Євгенія, Ірина, Маковей, Даруся існують і зараз, вони змінюють сучасність, ламають рамки суспільства та ідуть за покликом добра. Кожен рядок не тільки зацікавлює своєю наповненістю, а й роздумами.
Отже, Георгій Миколайович являється першим, хто зміг перенести на сторінки книги справжні історії людей, написані живою мовою з усіма її територіальними особливостями. Він показав цінність кожного пережитого моменту. Пам'ять не вмирає – вона вічна…
Підготувала студентка 4 курсу 402 групи філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Петей Юлія Дмитрівна.