«Чорнобиль... Трагедія... Пам'ять...»
38 років тому, 26 квітня 1986 року, на території України сталася найбільша техногенна катастрофа в історії людства – вибух на Чорнобильській АЕС.
Участь у ліквідації наслідків аварії брали до 600 тисяч осіб. Внаслідок катастрофи було забруднено майже 2,3 тисяч міст і селищ України (за даними Українського інституту національної пам’яті).
Чорнобильська зона відчуження — заборонена для вільного доступу територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Зона встановлена у 1986-му році, після евакуації населення на відстань 30-кілометрів навколо станції.
В Муніципальній бібліотеці ім. А. Добрянського відбулося засідання кіноклубу Docudays UA, на якому студенти І-го курсу спеціальності «Живописець» Вищого професійного художнього училища №5 разом з викладачкою Галиною Робертівною Томорук переглянули стрічку режисера Сергія Буковського «Десять років відчуження» (1996).
Фільм “Десять років відчуження” складається з коротких сюжетів, які режисер Сергій Буковський разом зі своєю творчою групою зняли напередодні 10-річчя трагедії на Чорнобильській АЕС.
Після перегляду ми обговорили питання екологічної свідомості, відповідальність за сучасне та майбутнє життя людства, розуміння значення екології та енергетики у сфері прав і свобод людини, акцентували увагу на тому, що завжди необхідно дотримуватись правил безпеки та дбати про довкілля.
Галина Добровольська наголосила на тому, що попри все, що сталося 26 квітня, радянська влада вивела тисячі людей, включно з дітьми на демонстрацію 1 травня, щоб приховати правду перед усім світом про наслідки катастрофи. Тогочасне керівництво не розробило план захисту персоналу і населення від радіоактивного випромінювання, навмисно брехало про показник рівня радіації, що перешкодило своєчасній евакуації людей з небезпечної зони.
У 2022-му році, в перші дні повномасштабного вторгнення російських військ в Україну і захоплення найбільших атомних електростанцій, Чорнобильська та Запорізька станції стали полігонами бойових дій та важелями шантажу ядерною зброєю. Вкотре росія поставила світ на межі катастрофи. Про це потрібно говорити і не замовчувати історію та злочини двох режимів – комуністичного тоталітаризму та авторитарного путінського рашизму.
Після обговорення присутні розкрили своє бачення фільму через малюнки, кожен відобразив те, що найбільше зачепило в кінострічці: літніх людей, які стояли в черзі по хліб, покинуті будинки, лелек, які повернулись до своїх гнізд…
Підготувала Галина Добровольська
Фото Катерини Теленько