Продан Анна: Кавера-Безюк Наталія "Ангел сумно зітхнув"

Каверна-Безюк Н. Сумно ангел зітхнув. : Запоріжжя: ФОП Рябцем В. В., 2024. – 632 с., іл.
 
Наталія Кавера-Безюк (м. Рівне) – дослідниця історії, яка раніше була виконавчим директором в ІТ-компанії. Авторка розповіла, що ідея написати книгу виникла у неї не одразу. Двадцять років тому, коли вона жила в Китаї, раптом збагнула, що про історію України практично нічого не знає…Так почалася історія написання книги.
 
В ній зображене бурхливе українське XVI століття в сентиментальному історичному романі. Події розвиваються за часів правління Речі Посполитої на території певних українських земель. Ця історія про те, як дівчина, яка пережила дуже багато різних пригод, повернулася додому в Острог, щоб сприяти друку першої Біблії, відкриттю друкарні й Острозької академії. Це велике досягнення – знати, кому ми цим завдячуємо. 
 
Княгиня Ельжбета (Гальшка) Острозька, Чорна княгиня. Неймовірне багатство та легендарна врода стали її найбільшим нещастям. Вона злітала та падала: пізнала романтичне кохання, шалену пристрасть, підступну зраду, злі плітки й поголос, тисячі відтінків гіркої самотності. Пережила трьох чоловіків, тричі залишившись вдовою. Подолала шлях від наївної дівчинки до впевненої мудрої жінки. Книги, шахи та зірки стали її вірними друзями.
 
За 43 роки життя, вона досягла нечуваних висот у науці, заснувала в Острозі на Волині друкарню, першу православну академію, школи і шпиталь. За її правління переклали і надрукували першу Біблію русинською мовою, яку ми читаємо й сьогодні.
 
У творі більшість персонажів – реальні історичні особистості: Рюриковичі, Габсбурги, Іван Грозний, Іван Федоров, Северин Наливайко, Князь Сангушко та інші. Авторка використовує багату емоційність, образність в яскравих описах персонажів та подій. Письменниця описує реальні краєвиди з вікон Гальшки, її речі, меблі, палаци і замки.
 
Простежується те, як авторка подала в художньому стилі своє бачення цієї історії, що дуже непросто, бо довкола постаті Гальшки й дотепер виникають дискусії. Видається дивним, що, будучи представницею найбагатшої гілки роду і надзвичайно вродливою, – не збереглося ні портретів княгині, ні документів, ні документальних доказів її смерті та відомостей про місце поховання. Авторка припускає, що це могли зробити навмисно.
 
Відчувається, що завдання книги – привернути увагу до непересічної особистості головної героїні, її цікавої долі, української історії.
 
Окрасою книги, стали картини відомого художника Олега Безюка. Разом з дружиною він подорожував шляхами «Чорної княгині», відчув атмосферу тих міст і замків, торкнувся епохи й через їхня переосмислення передав своє бачення на полотні. Разом вони підіймалися сходами башти в Шамотулах, блукали коридорами Вавеля, вивчали старовинні маршрути й карти.
 
Образ Гальшки Острозької у своїх картинах художник подав у вигляді красуні-українки, оскільки, достеменно точних зображень з тих часів не збереглося. До речі, колористика полотен також співзвучна з українською символікою.
 
«Хотіла побачити її живою жінкою, зі своїми щасливими і нещасними миттєвостями», – каже авторка Наталія Безюк.
 
Книга стане цікавою для всіх, хто цікавиться історією України, полюбляє бурхливий розвиток подій та яскраві особистості.
 
Підготувала студентка IV курсу 401 групи філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Продан Анна.