«Збирач і популяризатор музичних скарбів - О.Залуцький». З книжкової полиці українського педагога, музиканта і краєзнавця.

Днями в Муніципальній бібліотеці ім. Анатолія Добрянського відкрито розгорнуту книжкову виставку «Збирач і популяризатор музичних скарбів» на базі видань приватної колекції відомого українського педагога, музиканта і краєзнавця-Олександра Васильовича Залуцького. Виставку присвячено 65 річниці від дня народження нашого земляка - чернівчанина добре знаного в українському культурно- мистецькому середовищі та за межами країни. 

На початку липня минулого року преса сповістила краян про те, що Олександр Залуцький - доцент кафедри музики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, музично-громадський діяч, голова Чернівецького обласного відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки відійшов у вічність, залишивши по собі чималу творчу літературно-музичну спадщину: авторські публіцистичні статті музикознавчого спрямування, напрацювання з етнографії краю, довідники, що розповідають сучасникам про історію виникнення і функціонування музичних товариств середини ХІХ початку ХХІ століття та інші матеріали, які він ретельно збирав, вивчав та видавав продовж своєї професійної кар’єри, працюючи з 1987 р. викладачем кафедри теорії, історії музики і гри на музичних інструментах Інституту ім. К. Д. Ушинського, з 1992 р. — заступником декана музично - педагогічного факультету, старшим викладачем. З 1995 р. продовжуючи педагогічну діяльність у Чернівецькому університеті ім. Ю. Федьковича: викладач, заступник завідувача кафедрою музики, завідувач секцією народних інструментів, з 1998 р. доцент кафедри. У 2001—2002 рр. — заступник декана педагогічного факультету ЧНУ.

Першого жовтня минулого року, в Міжнародний день музики, Олександр Залуцький подарував свій скарб чернівчанам. Краєзнавчі напрацювання Олександра Васильовича та його приватна книжкова колекція музикознавчих і нотних видань опинилась на полицях Муніципальної книгозбірні Добрянського – вона була подарована родичами Олександра Васильовича Залуцького після його смерті.

На виставці «Збирач і популяризатор музичних скарбів» представлено лише невелику частину цінних за змістом літературознавчих та нотних видань приватної бібліотеки Олександра Залуцького.

 
Наразі пропонуємо Вам познайомитись з виданням «Історія музичної культури й освіти Буковини», яку Олександр Залуцький видав разом з музикознавцем Яриною Вишпінською та відомим українським композитором і диригентом Андрієм Кушніренком.

Дане видання є навчальним посібником, який розкриває основні історичні віхи становлення і розвитку музичної культури й освіти на Буковині від кінця 18 століття до початку 21 століття: діяльність спілок, товариств, закладів освіти, всесвітньовідомих сподвижників літератури і мистецтва - Ю. Федьковича, О.Кобилянської, С. Воробкевича, Є. Мандичевського, К. Мікулі, А. Гржімалі, Ч. Порубеску, братів Руснаків, Ф. Лопатинської, Л, Липковської, С. Таль, С. Ротару, М. Мозгового та інших відомих особистостей.

Під авторством О.Залуцького у 2012 році побачило світ видання авторської серії «Музична критика на Буковині: Хрестоматія. Випуск 1». Воно містить понад шістдесят публіцистичних статей музикознавчого характеру про митців, композиторів, музикантів, співаків, інструменталістів ХХІ століття та їх концертну діяльність. А також про діяльність творчих колективів області. Випуск другий цієї серії містить дев’яносто статей автора про концертну діяльність митців краю на початку ХХІ століття. Матеріали хрестоматїї містять більше сотні імен та подій наживо описаних автором.
 

 
Серед вагомих творчих доробків Олександра Залуцького є музикознавче видання присвячене історії формування, розвитку та діяльності перших музичних товариств на Буковині. Даний довідник, що був виданий автором за підтримки Чернівецького обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки розповідає про товариство «Чернівецький союз співаків» (1859-1862рр.). На сторінках видання прослідковуються просвітницькі тенденції того часу, розглядається творча діяльність таких відомих особистостей як К. Мікулі, Ф.Пауера, А.Гржімалі, Й.Звонічека, С.Воробкевича, Є.Мандичевського, Я Гречанюка, Г.Шевчука, Д.Гнатюка, С.Сабадаша, В.Михайлюка, П.Казимирчука, В.Рурака та інших наших сучасників.

У виданні наголошується на тому, що буковинські музичні товариства в усі періоди історії краю (від середини ХІХ до початку ХХІ століття) відігравали важливу роль в становленні та розвитку багатонаціональної музично-пісенної культури як на загальноукраїнському, так і на європейському та світовому рівні.

Представлені матеріали цих видань є «свіжим науково – інформаційним джерелом» для дослідників, вчених, викладачів вишів культури та мистецтв, а також для допитливих студентів і усіх небайдужих до історії музичної культури.

На сторінках видань є змога прочитати інформацію про дослідників музичного фольклору й авторів перших українських видань про музичне мистецтво Буковини. Виокремлено розділи, що розповідають про фольклорно – етнографічні колективи Буковини, народні аматорські оркестри народних інструментів та ансамблі народної музики, про вокально – хорові колективи, музеї, хореографічні колективи, колективи театральні та театральні студії і народні театри. А також автором подається інформація про володарів обласної літературно - мистецької премії ім. Сидора Воробкевича та обласної краєзнавчої премії імені Олекси Романця.

Також О. Залуцький видав за життя 8 випусків авторської серії «Музичне краєзнавство Буковини» та підготував і опублікував понад 300 наукових статей у фахових журналах. За роки творчо-педагогічної діяльності зібрав чималу кількість матеріалів музично-краєзнавчого характеру на основі яких у 2000 р. започаткував навчальну дисципліну «Музичне краєзнавство» для студентів музично-педагогічних спеціальностей.
 

Видання Олександра Залуцького рекомендовано студентам, викладачам навчальних закладів. Учителям загальноосвітніх та музичних шкіл та всім, хто шанує і цікавиться музичною культурою й освітою буковинського краю.


Є можливість детальніше ознайомитись з книгозбірнею О.Залуцького за адресою : http://www.dobrabiblioteka.cv.ua/ua/dosearch?page=ua/1473342079/1538637802

Підготувала Галина Мурмилюк