Подвійний музичний дарунок для Доброї бібліотеки

Серед гірких і дуже важких новин останніх днів, коли гримлять гармати, гинуть наші воїни і незахищені цивільні люди, здається, що світ розламується навпіл. Але у цій дійсності ми повинні навчитися жити і щось робити, інколи бувають дуже світлі і життєствердні миттєвості, аби зберегти цей крихкий світ, саме такими вони були нещодавно в Муніципальній бібліотеці ім. А.Добрянського. 
 
Ми багато років мріяли про музичний інструмент, так як до нас з візитою приходять і приїжджають митці, які люблять проводити в нашій книгозбірні мистецькі зустрічі. Їм дуже імпонує аура, яка сприяє таким камерним імпрезам.  І завжди нам не вистачало саме салонного піаніно. Вже давніше обіцяла запрезентувати бібліотеці такий інструмент наша мила і давня читачка, часта гостя на наших зустрічах, художня керівниця та головна диригентка філармонійного академічного камерного хору "Чернівці" Надія Селезньова. Але складні карантинні обмеження не сприяли втіленню цього милого задуму. А тут і нагода трапилась, хлопці, які возять гуманітарну допомогу, мали маленький коридорчик перепочинку і люб’язно погодились втілити цю благородну справу.  І поки ми щасливо ходили біля інструменту, завітала  п. Надія, аби пересвідчитись, чи добре він стоїть, як він звучить і назагал чи то буде добре тут її музичному «дитятку». При тому вона з хвилюванням поділилась спогадами, що то непростий інструмент, так як їй він дістався також від дуже поважного, творчого і знаного на Буковині чоловіка – Заслуженого журналіста України, письменника, редактора, видавця, краєзнавця, фольклориста Олександра Дмитровича Чорного. Він є автором понад двох тисяч статей, кореспонденцій, нарисів, замальовок, репортажів. Першим на Сокирянщині записав, упорядкував і видав понад 10 книг, і зібрані місцеві легенди зокрема. Мабуть не одна легенда та книга народжувалась за цим інструментом. А тепер цей дуже дорогий для п.Олександра інструмент буде тішити і надихати читачів Муніципальної бібліотеки. 
 
А підтвердженням  і продовженням цих добрих справ стало те, що п. Надія завітала не сама, а разом із викладачкою і композиторкою Оленою Чмут, своєю донечкою студенткою Оленкою і принесли перший примірник щойно виданої розкішної книги "Хорові твори. A capella" Олени Чмут з автографом «На добору пам'ять від автора» , яку пані Надія підготувала до друку. 
 
Часто, проходячи повз будинок на вулиці Українській, де мешкає Олена Олександрівна, по сусідству з бібліотекою, через відчинені вікна я чула звучання піаніно і до мене линули чисті звуки прекрасної мелодії. А от тепер вони лягли в солідне, як на нинішні часи, нотне видання. 
 
О.О.Чмут Хорові твори. A cappella / упорядники О.О.Чмут, Н.О.Селезньова. Чернівці : Місто, 2021. – 200 с., іл.
 
Це збірка хорових творів чернівчанки, прекрасного педагога і талановитої композиторки Олени Чмут. Про творчу лабораторію Олени Олександрівни, як здійснювався цей непростий творчий проект професійно розказала її вдячна і надзвичайно талановита студентка, а сьогодні знана по світах диригентка, Заслужена діячка мистецтв України  Надія Селезньова. До книги ввійшли оригінальні хори на слова І.Франка «Не забудь» та «Твої очі», Д. Самойлова, О.Блока, буковинських авторів «Весняне» І.Негрюка, духовні  поезії «Радуюсь», «Безкінечна молитва», «Виноградна лоза» М.Бучка, триптих на слова В.Вознюка «Акварелі». Як пише Надія Селезньова, «Саме в авторських творах у повній мірі розкривається неповторність стилю композиторського письма Олени Чмут, якому притаманна витонченість багатих гармонійних сполучень, виразність мелодики, поліфонізованість хорової фактури. А в образній сфері музики Олени Чмут переважає прониклива і світла лірика, яка передає глибину і поетичність найтонших людських почуттів». 
 
До видання включені серйозні музичні твори, хорові обробки відомих народних пісень та аранжування популярних мелодій, як от «Зоре моя вечірняя»Т.Шевченка, «Гуцулка Ксеня» Я.Барнича, "Червона рута" В.Івасюка, безсмертні шлягери свого часу «Марічка» С.Сабадаша та «Черемшина» В.Михайлюка. Деякі з найпопулярніших хорових обробок народних пісень, які увійшли до цієї збірки, вперше прозвучали ще 25 років тому саме на сцені чернівецької філармонії у виконанні студентського хорового ансамблю, організованого Оленою Чмут. А філармонійний академічний камерний хор "Чернівці" став своєрідною творчою лабораторією композиторки, здійснивши прем'єрні виконання усіх її хорових творів. 
 
 Окремий розділ складає гармонізація старовинних духовних піснеспівів, який включає Стихар Великої п’ятниці та сім великодніх наспівів зі збірки Сидора Воробкевича.  Цілком окремо представлена духовна спадщина двох найвідоміших буковинських композиторів Сидора Воробкевича та Євзебія Мандичевського – переклад з чоловічого складу хору на мішаний. Це цінне видання буде дуже вартісним для диригентів змішаних складів хорів, окремо представлені твори для чоловічих та жіночих хорів. Хорові партитури будуть цінним надбанням для диригентів, керівників хорів вищих та середніх музичних учбових закладів, для виконання церковними, любительськими та професійними хорами. Це буде вишуканим подарунком для музикантів, педагогів-хормейстерів, шанувальників хорового мистецтва в Україні і поза її межами.
 
Видання збірки вийшло за підтримки книговидання на Буковині, фінансованого Чернівецькою обласною державною адміністрацією.
 
Олена Олександрівна Чмут цей поважний творчий проект присвятила своїм найріднішим людям «Ця збірка присвячується моїм дорогим батькам, Олександру Михайловичу та Лідії Іллівні».  А так як це була чернівецька родина, в якій високо цінувалося виховання на класичних музичних та літературних зразках, то дозволимо собі зацитувати дуже теплі та зворушливі слова, які написала їхня донька. 
 
«Кожна нота про них, задля них і завдяки ним, моїм дорогим, улюбленим батькам, СВІТЛА ЇМ ПАМ’ЯТЬ! Вони прожили разом в любові майже 70 років, з них зі мною майже 60, і це були щасливі роки!.. Світлі, чисті, красиві і шляхетні люди, прекрасні музиканти і педагоги, вони існували у добрій і творчій атмосфері, сповненої музики, любові до літератури, образотворчого мистецтва, і нас, своїх дітей і онуків, ростили в ній. Вони дуже любили українську природу, українську пісню, мама співала під супровід тата – звідти пішла моя любов до звучання голосу, до вокально-хорової творчості та обробки народної пісні. Вони були би щасливі побачити цю збірку…»
 
Олена Олександрівна Чмут народилась 26 серпня 1959 року в Чернівцях у сім’ї музикантів – композитора, художника та викладача Чернівецького музичного училища Олександра Михайловича Чмута і викладача – завуча музичної школи № 2 Лідії Іллівни Чмут. Після закінчення теоретичного відділу Чернівецького музичного училища в 1978 році вступила до Київської консерваторії імені Петра Чайковського на історико-теоретичний факультет. По завершенні навчання вона розпочала викладацьку діяльність у Чернівецькому музучилищі на відділі теорії музики. З 1997 до 2001 року Олена Чмут навчалася на композиторському факультеті НМАУ імені Петра Чайковського у класі Левка Колодуба. Композиторка пише переважно у хоровому та вокальному жанрах на тексти класичних і сучасних українських поетів, велику увагу приділяє обробкам українських народних пісень, продовжуючи традиції української професійної музики. Її твори увійшли до репертуару багатьох навчальних хорових колективів середньої і вищої ланок освіти й професійних українських хорів. Зокрема, Академічної хорової капели Українського радіо, Академічної хорової капели «Орея», камерного хору «Таврійський благовіст», київських академічних муніципальних хорів «Київ» і «Хрещатик», київських ансамблів солістів «Благовіст», «Beauty Band» та інших. Але найтісніші творчі зв’язки поєднують композитора з філармонійним Академічним камерним хором «Чернівці», який від початку створення став для неї своєрідною творчою лабораторією.
 
Вітаємо авторку – Олену Олександрівну Чмут і всю музичну спільноту України з такою важливою мистецькою подією!
 
І звісно, чекаємо на нові музичні зустрічі в Муніципальній бібліотеці ім. А.Добрянського під мирним Небом України!!!
 
Під час зустрічі Надія Олександрівна розгорнула збірник і зазвучали безсмертні слова Тараса Шевченка «Зоре моя вечірняя». Запрошуємо всіх меломанів до прослуховування