Від Чернівців до політичних висот Відня: історія Гелли Ганзлік

Наші небайдужі краєзнавці не втомлюються повертати як відомих чернівчан, яких життєва доля розкидала світами, так і менш знаних, але для яких Чернівці залишились тільки світлим спогадом. От і нещодавно чернівчанин Юрій Ковтун повернув ще одне знакове ім’я, за що ми йому щиро вдячні.
 
Сьогодні ми відкриємо біографію чернівчанки, яка попри всі історичні випробування не просто вижила, але й піднялася на найвищі щаблі офіційного Відня. На її честь у Відні названа одна з вулиць, її ім’я не оминає жодне поважне видання про роботу парламенту Австрії. Отже, мова сьогодні про Геллу Ганзлік. Не зважаючи на те, що її дитинство та юність припали на дві Світові війни, попри всі негаразди, які випали на долю цієї красивої елегантної жінки, їй вдалося завдяки своїй праці, терпінню і звісно, особливому чернівецькому вихованню побудувати кар’єру та вижити в політичному житті австрійської столиці.
 
Народилася Гелла Ганзлік (Hella Hanzlik) 14 січня 1912 року в Чернівцях на міській околиці Монастириськ (Manasteryska) в родині каменяра (maurer, муляра, будівельника) Якоба Ганзліка (Yakob Hanzlik). Сьогодні це вулиця Козелецька, 14 – вона знаходиться на околиці і цілковито зберігає атмосферу того часу.
 
 
Дівчинка здобула обов'язкову початкову освіту, по закінченні школи навчалася в комерційній вечірній школі. Потім закінчила ще однорічний курс у середній жіночій школі. Освіта була добра і ґрунтовна, адже пізніше завжди давала можливість знайти роботу, куди б її не занесли воєнні лихоліття. Правда, не можемо однозначно сказати, де вона навчалася, чи в Чернівцях, чи родина в роки Першої світової війни перебралася до Відня, довідкові видання цієї інформації не подають.
 
Вона була здібною, талановитою та активною ученицею, ще зовсім юною пішла працювати у видавничу книжкову крамницю. Її відразу помітили і вже в 17 років Гелла Ганзлік почала працювати кореспондентом і бухгалтером Асоціації соціалістичної робітничої молоді. Треба сказати, що після закінчення Першої світової війни соціал-демократія стала панівною силою у Віденській мерії. Окрім реформ у системі охорони здоров’я та освіти, було розпочато широку освітню програму зі створення гідного житла для населення. Значну частину об’єктів становили комунальні приміщення, такі як ванні кімнати, дитячі садочки, пральні, консультаційні центри матері та дитини, амбулаторії, спортзали та бібліотеки. У міжвоєнний період у Відні було побудовано 63 000 квартир.
 
І тільки Лютневе повстання 1934 року, відоме як Громадянська війна в Австрії – збройні сутички між лівими (соціал-демократичними) та правими угрупуваннями, перервала її діяльність.
 
В наступні чотири роки, до приходу до влади націонал-соціалістів Гелла Ганзлік працювала касиром у приватному санаторії Олександра Гольдштерна – «Фанго». Це був дуже прогресивний санаторій, в якому використовувалась речовина Фанго – вулканічний бруд сіро-коричневого кольору з морського курорту Баталья у Венето. Це було високе досягнення медицини в лікуванні захворювань опорно-рухового апарату та нервової системи, органів травлення та дихання, сечовивідних шляхів, хвороби обміну речовин та крові, шкірно-венеричних захворювань, хронічних отруєнь.
 
У 1938 році знову різко змінилася політична ситуація в Австрії – 11-13 березня нацистська Німеччина анексувала Австрію, порушивши Версальський договір і Сен-Жерменський мирний договір. Ця подія відома в історії як аншлюс.
 
Зрозуміло, що санаторій, де працювала Гелла, був арійований, тобто перейшов у власність німців. Гелла Ганзлік, будучи активісткою, уважно спостерігала за подіями в Європі, була грамотною і правильно зрозуміла ситуацію. Тому не стала чекати дива і в цьому ж році емігрувала до Англії через Швейцарію. Там їй вдалось влаштуватись служницею та кухаркою.
 
Впродовж 1942-1945 років, вона працювала секретаркою в «Австрійському трудовому клубі», тобто допомагала біженцям з Австрії, в основному євреям, які намагалися втекти від жахіть війни. Серед керівників клубу і колег був і відомий на той час журналіст та письменник Оскар Поллак (Oscar Pollak).
 
Після війни Гелла повернулася до Відня і цілковито занурилася в кар’єру, на різних етапах якої обіймала різні політичні посади. Варто сказати, що до високих щаблів, яких вона потім досягла, йшла довго, терпляче і наполегливою працею здобувала авторитет. Спочатку знайшла роботу в Палаті праці як секретар відомого австрійського політичного і державного діяча, лідера і голови Соціал-демократичної партії Австрії та Соціалістичного інтернаціоналу, члена парламенту, юриста, віце-канцлера Австрії, почесного громадянина Відня Бруно Піттермана. Тут вона пройшла дуже добру школу і вже незабаром, в 1946 році, приєдналася до соціалістичного парламентського клубу як співробітник.
 
Кар’єра Гелли стрімко розвивалася. Незадовго, у 1948 році, вона стала головою новоствореного жіночого секретаріату Віденської «Соціал-демократичної робітничої партії, SPÖ». Це найстаріша політична партія Австрії і одна з двох традиційних провідних партій країни. На цій посаді перебувала до 1971 року.
 
Окрім того, з 1946 року Гелла Ганзлік була членом окружної ради Оттакрінґу, з 1950 року – заступником окружного партійного керівника. Оттакрінґ (Ottakring), це шістнадцятий, один з найдавніших районів Відня. У 1970 році SPÖ-Ottakring призначив її своїм почесним головою. На цій посаді вона була до останніх днів свого життя, тобто до 2005 року.
 
У 1956 році її вперше направили до Федеральної ради. Впродовж 1959-1962 років вона була обрана депутатом Віденського державного парламенту та членом міської ради Відня. З 1962 по 1966 рік – член Національної ради. Після виборів до Національної ради в 1966 році вона знову стала Федеральним радником і залишалася на цій посаді до 1973 року. Робота Гелли Ганзлік була зосереджена в основному на соціальному секторі та жіночій політиці. В сферу її розпоряджень входили: «Обіди на колесах», послуга «Допомога вдома», «Пральня», будівництво будинків для літніх людей, покращення захисту прав споживачів.
 
Як свідчить офіційне видання «DAG HAMMARSKJOLD LIBRARY. Index to proceedings of the ECONOMIC AND SOCIAL COUNCIL. Fortieth session – 1966» Гелла Ганзлік у 1966 році була обрана до складу комісії ООН, яка опікувалася Статусом жінок.
 
За свою працю Гелла Ганзлік була відзначена високими державними нагородами – Великою Золотою відзнакою «Медаль Пошани» За заслуги перед Австрійською Республікою, «Почесною відзнакою за заслуги у період націонал-соціалістичного правління» та «Золотою відзнакою за заслуги перед державою».
 
Ще за життя вона отримала дуже достойне пошанування від свого округу, де багато років її обирали депутатом. На честь колишнього члена Національної ради та федерального радника Гелли Ганзлік (Hella-Hanzlik-Hof) була названа Муніципальна будівля за адресою Brüßlgasse 45-47 (Hella-Hanzlik-Hof).
 
 
Житловий комплекс був побудований у 1927/1928 роках з 53 квартирами; сьогодні це чотириповерховий комплекс, що є пам’яткою архітектури, складається з 49 житлових одиниць. Чотири поверхи були обладнані ліфтами з 1979 року (1-й та 2-й) та 1980 року (3-й та 4-й) шляхом добудови.
 
На фасаді житлового комплексу на Брюссельгассе домінують еркери третього поверху. Еркер розбитий на чотири вежі лоджіями, які на верхньому поверсі виконані як балкони. На першому поверсі є еркери, обрамлені глухими арками, які оздоблено рослинним керамічним орнаментом. Вхід у внутрішній двір, з якого ведуть чотири сходини, розташований з правого боку фасаду.
 
 
 
З нагоди присвоєння споруді імені Гелли Ганзлік 21 вересня 2021 року в рамках офіційної церемонії було відкрито пам’ятну дошку. Крім відомостей про життя колишнього політика, на ній також є інформація про історію будівництва житла у Відні, біографія архітектора житлового комплексу Леопольда Шульца та опис архітектурних особливостей житлового комплексу.
 
 
"Леопольд Шульц (1883-1945) був активним архітектором і будівничим у Відні з 1913 року. У період з 1925 по 1938 роки, будучи міським архітектором Відня, він спроектував два житлових будинки. Після 1938 року йому заборонили працювати націонал-соціалісти і він роками жив переховуючись. У 1945 році був депортований до концтабору Маутхаузен і незабаром помер – за тиждень до звільнення табору".
 
Це наводимо як приклад блискучого зразку того, якими пам’ятні дошки повинні були б бути, щоб подавати повну інформацію про те, кому і з якої нагоди вона була встановлена.
 
Під час відкриття дошки заступник мера Катрін Гааль (SPÖ) відзначила: «З відкриттям кварталу імені Hella Hanzlik ми вшановуємо одну з великих жінок Відня. Подібно до того, як робота її життя назавжди змінила Відень, її ім’я запам’ятається поколінням».
 
«Ганзлік була піонером жіночого руху та борцем за соціальну політику. Завжди прагнула допомогти знедоленим і досягти справедливих умов життя для всіх», — підкреслила Голова комітету муніципальної ради з питань житла, житлового будівництва, оновлення міст і жінок Вальтрауд Карнер-Кремсер.
 
Відійшла у вічність шановна діячка Відня, яка все життя ретельно працювала на користь мешканців міста, член Національної ради та федеральний радник Гелла Ганзлік 17 вересня 2005 року в столиці Австрії. Її могила розташована на кладовищі Гернальс.
 
 
Підготувала Леся Щербанюк