Мова у полікультурному середовищі
Мова у полікультурному середовищі
21 лютого 2002 року в Україні започатковано святкування дня рідної мови. Цей день іноді сплутують з днем української мови, який відзначають 9 листопада. Але Міжнародний день рідної мови вшановує не лише мову домінуючого національного етносу держав, але всіх мешканців усіх національностей.
Для Буковини імпреза. яка поєднала би всі національні мови й голоси просто необхідна, адже мова у полікультурному середовищі звучить вишукано й оригінально, відчувається неповторність кожної з мов, яка подекуди втрачається у монолітному національномовному середовищі.
І така імпреза відбулась.
До Муніципальної бібліотеки ім. А. Добрянського напередодні дня рідної мови завітала ціла дефіляда найцікавіших гостей. Літературно-музичний захід «Рідна мово моя!» підготовлений замислений як літературні читання учнів різномовних спеціалізованих шкіл м. Чернівців та виступи відомих письменників, перекладачів нашого краю.
Румунську мову представив учень гімназії №6 Дмито Факас. Цей виступ запам’ятався мабуть кожному учаснику та глядачеві: учень виконав пісню «Не зречуся мови рідної» акомпонуючи собі на гітарі.
Ось вже був заданий оригінальний тон поетично-співочої бесіди, яку продовжив відомий буковинський поет, перекладач Мірча Савич Лютик, як і завжди, щирим поетичним словом українською та румунською мовами.
Німецьку мову озвучив учень Гімназії № 1 Микола Стецюк, а польським віршем Чеслава Мілоша зачарувала учениця Гімназії № 3 Олеся Вонсович. Про питання перекладу та володіння словом говорив у виступі письменник, перекладач Віталій Дем’янович Колодій.
Цікавим і наскрізним у культурному й мовознавчому сенсі був виступ Семена Ісаковича Цідельковського, який зауважив. що не лише ментально рідна мова може бути рідною, якщо йдеться про письменника. Отже, пізнання істини може відбутись кожною з мов світу, якщо нею вміти відчути душу народу. На власному прикладі це довела учениця Спеціалізованої школи № 41 Богдана Поканюк, яка виступила з поезією єврейської авторки Леа Наор «Кінець – це завжди початок».
Духовно-емоційна єдність мов і культур Буковини принагідно виявилась словесно, але не на словах. Хотілось би, щоб так охоче, як у цей день ми дбали про свою рідну мову щодня.
репортаж підготувала
Антоніна Аністратенко