Наші нові надходження

Понеділок, 14 жовтня 2013 р.

Бібліотека поповнилася новими виданнями. Серед них – художні твори видатних авторів української і зарубіжної літератури, а також навчальна лектура з історії України, мовленнєвої комунікації і теорії націоналізму.

 

 

 

 

 

 

 

ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА

Книга, яку передала для бібліотеки зі своїм упорядницьким автографом чернівецька літературознавець Ярослава Мельничук:

Кобилянська О. Апостол черні : роман у 2 т. / Ольга Кобилянська ; [упор., передм., прим., словн. Ярослави Мельничук]. – Чернівці : Букрек, 2012. – с. 432. ISBN 978-966-399-474-1.

Роман Ольги Кобилянської “Апостол черні”, що вийшов минулого року в чернівецькому “Букреці” – це перевидання, здійснене за раритетними публікаціями в місячнику “Нова Україна” (Прага, 1926–1928) і в книзі, виданій у бібліотеці часопису “Діло” (Львів, 1936). Роман напрочуд актуальний в умовах української дійсності, а тому цікавий і цінний для сучасного читача. Це останній значний за обсягом і вершинний в ідейно-художньому плані твір Ольги Кобилянської, як сказано в передмові, “романний вінець” її творчості.

Таке пізнє перевидання в Україні, аж через майже 80 років (не враховуючи канадської публікації 1984 р.), зумовлене тим, що назва роману – символічно-біблійна, проблематика – апостольське служіння рідному народові, українська національна ідея. Ясна річ, за радянського часу твій вважали ідейно невдалим і художньо неповноцінним.
Цікаво, що відразу після виходу роману книгою в 1937 році Чернівці відгукнулися на це рецензіями в газеті “Час” – за підписами “Читач” і “Один з багатьох”. Про історію видавання “Апостола черні”, його рецепцію тодішню й теперішню можна довідатися з передмови упорядника.

 

 Видання вибраних творів фламандського (бельгійського) письменника Шарля Ван Лерберга бібліотека отримала від перекладачів з Києва Дмитра Чистяка й Івана Рябчія – з автографом їх обох.

Лерберг Ш. Вибрані твори / Шарль Ван Лерберг ; пер. з фр., передм., післям. та комент. Дмитра Чистяка. – К. : Журнал “Радуга”, 2013. – 416 с. – (Європа/Текст). ISBN 978-966-281-001-1.

У “Вибраних творах” класика бельгійської літератури – драматичні твори, поема “Євина пісня”, вибрана проза і листування. У такому обсязі творчість перекладена українською і видана вперше. Книжку увінчують передмова, детальні студії над кожним твором (“післямови”) і виконані на високому рівні примітки до художніх та епістолярних текстів.

Без сумніву, вишуканим письмом Лерберга можна справді розкошувати. Великою мірою це завдяки тому, що в його текстах хитро переплітаються біблійні та міфологічні мотиви, а також широка панорама культурного життя межі ХІХ – ХХ століть. Він представник символізму, близький товариш Моріса Метерлінка, автора п’єси “Синій птах”, яка постала не без впливу Лерберга.

Варто додати, що перекладання творів Лерберга підтримали Федерація Валлонія–Брюссель і Європейський колегіум художнього перекладу в Сенефі. За словами Дмитра Чистяка, останнім часом інтерес науковців до творчості Шарля Ва Лерберга пожвавився, з’явилися ґрунтовні розвідки його життя і творчості, видано листування з Ф. Севереном й А. Мокелем. А про українсько-бельгійські культурні стосунки у світлі творчості Лерберга можна вести мову не тільки через переклади його творів (Г. Юрою, М. Рильським, Г. Кочуром та іншими), а й про публікацію його ж есею про Марію Башкирцеву у “Всесвіті” (2010, № 9–10).

 

 

НАУКОВА І НАВЧАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА

 

Новий читач бібліотеки – доктор історичних наук, професор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Петро Брицький подарував власне дослідження трагічних сторінок української історії:

Брицький П. Голодомори в радянській Україні / Петро Брицький ; Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. – Чернівці : ЧНУ, 2013. – 312 с. ISBN 978-966-423-275-0.

Це науково-документальне видання, в якому на основі архівних даних та опублікованих джерел автор висвітлює три голодомори, які відбулися при радянській владі у ХХ столітті (1921–1923 рр., 1932–1933 рр., 1946–1947 рр.). Розкрито їх причини, перебіг і наслідки.

До авторського тексту тут долучено документальні додатки і фотодокументи, під більшістю з яких подано збережені тогочасні підписи.
До слова, тема книги дуже близька й болюча для Петра Брицького, бо його сім’я пережила всі три голодомори і зазнала свавілля й тортур від влади. Але все-таки найбільше уваги автор приділив дослідженню голоду 1921–1923 рр., який менш досліджений і старанніше замовчувався в радянський період.

 

Підручник, який подарував для читачів бібліотеки професор Семен Абрамович, український літературо- і релігієзнавець, культуролог:
 

Абрамович С. Мовленнєва комунікація : підручник / Семен Абрамович, Марія Чікарькова. – К. : Видавничий дім Дмитра Бураго, 2013. – 460 с. ISBN 978-966-489-190-2.

У підручнику з максимальною повнотою та врахуванням найсучасніших наукових концепцій висвітлено історично-теоретичні проблеми мовленнєвої комунікації, насамперед її риторичне ядро. Новим є аналіз богоспілкування людини, поруч з традиційними видами міжособистісного спілкування. Велику увагу приділено таким характерним комунікативним ситуаціям, як маніпуляція співбесідника, його “зомбіювання” та протидія схожим технікам. Автори – доктори філологічних наук – дотримуються простого й невимушеного стилю викладу, спираючись на силу прикладів з історії людського спілкування.

Видання знадобиться студентам вищих навчальних закладів, котрі вивчають менеджмент, право, філологію, психологію, філософію й теологію, а також буде цікаве всім, хто цікавиться красномовством, особливостями підготовки виступу перед аудиторією та загалом проблемами спілкування. Для зручності користування книгу завершує короткий термінологічний словник.

 

Від професора філології Марії Чікарькової бібліотека отримала цінне наукове видання, колективну монографію з історії України, підготовлену ученими Чернівців, Тернополя і Києва:
 

Юрій М. Україна найдавнішого часу – XVIII століття : цивілізаційний контекст пізнання / Михайло Юрій, Леся Алексієвець, Ярослав Калакура, Олександр Удод. – Кн. 1. – К. – Чернівці – Тернопіль : Астон, 2012. – 700 с. ISBN 978-966-308-462-6.

Автори на шпальтах монографії з’ясовують сутність та особливості цивілізаційного пізнання давньої, середньовічної, і ранньомодерної України, утверджують її соціокультурну ідентичність. Викладено історіософський погляд на традиційне суспільство і традиційну культуру, етногенез українців, творення української нації, формування міфологічної та релігійної свідомості, соціокультурних засад державності, розглянуто співвідношення української і візантійської традиції, показано ренесансні процеси в контексті зародження козацтва і міжцивілізаційних впливів, соціодинаміку державності України, розкрито причини кризи та маргіналізації української ідентичності в добу руїни та чужоземного панування.

Книга цінна для фахівців з історії, культурології, тих, хто викладає й вивчає історичні дисципліни, а також для всіх осіб, які цікавляться українською історією.

 

Зі Львова до бібліотеки потрапила книга видатного українського ученого-медика, винахідника Володимира Монастирського. А передав її колишній чернівчанин (нині – мешканець Києва), учений-кібернетик Ярослав Веренко, автор буковинознавчих статей у “Вікіпедії”. Автор залишив для читачів бібліотеки на титульному аркуші свій автограф.
 

Монастирський В. Націоналізм: чим він є, або Чому українцям конче потрібно бути націоналістами : короткий посібник з лікбезу для української еліти і не тільки / Володимир Монастирський ; [передм. Олександри Сербенської]. – Львів : Каменяр, 2012. – 124 с. – (Акценти). ISBN978-966-607-219-6.

У “короткому посібнику з лікбезу для української еліти і не тільки” (саме так розшифрував назву своєї розвідки автор) викладено основні сучасні досягнення з історії нації й націоналізму.

Один із рецензентів учений-філолог Олександра Сербенська (вона ж – автор передмови) позначила основне в дослідженні автора: В. Монастирський переконливо доводить, що ідеологія націоналізму зумовлена генетично, а інші ззовні схожі ідеології (шовінізм, фашизм і нацизм) – це творіння людського розуму і не мають з націоналізмом нічого спільного, не є ні його різновидами, ані його крайніми проявами. Крім того, існує два види націоналізму: націоналізм визволення, який формується тільки у поневолених націй, і націоналізм панування, який формується в держав, котрі вже мають власні держави. І кожен з них виконує свою історичну місію: перший – творить нації і національні держави, другий – формує статус національної держави, своєрідний зразок, тобто відіграє цивілізаційну роль.

Книга здатна суттєво змінити погляди українців на самих себе. Крім того, вона дуже зручно структурована, тому буде легкою для студій не тільки “еліті”, а широку колу читачів.

 

 

Бібліотека щиро вдячна дарувальникам такої цінної літератури. Запрошуємо всіх охочих ознайомитися з новими книгами.