Наші нові надходження

Середа, 12 листопада 2014

Літературознавець, доктор наук, професор Семен Дмитрович Абрамович вже неодноразово сприяв поповненню фондів Муніципальної бібліотеки ім. А. Добрянського. Цього разу хочемо звернути увагу наших читачів на запрезентовані Семеном Дмитровичем збірники наукових статей, з матеріалами яких вони тепер зможуть познайомитися у бібліотеці.

Життя зі словом. Ювілейний збірник на пошану доктора філологічних наук, професора Миколи Ткачука / За ред. проф. М. Зиморі. – Київ – Дрогобич: Посвіт, 2014. – 598 с. ISBN 978-617-7233-11-7

Збірник приурочений до 65-ліття доктора філологічних наук, академіка АН Вищої школи України, декана філологічного факультету Тернопільського національного університету імені Володимира Гнатюка Миколи Ткачука. Сюди увійшли як розвідки, присвячені різним аспектам діяльності ученого (розділ "Dicte Personae"), так і статті, які висвітлюють актуальні проблеми філології (розділ "Дослідження, студії, розвідки").

Збірник відкриває вступне слово "Від редколегії", в якому ідеться про традицію подібних видань, а також прослідковуються етапи дослідження життєвого шляху і творчих досягнень Миколи Ткачука, про які докладніше розповідається у статті Миколи Зимомрі "Наука як чин служіння. Слово про Миколу Ткачука".

У першому розділі проаналізовано рецепцію Миколи Ткачука творчості Андрія Малишка, Левка Боровиковського, Івана Франка, Богдана Лепкого, Максима Рильського, Павла Тичини, Євгена Плужника, Михайля Семенка, поетів "Празької школи", Київської школи поетів, Василя Стуса, Василя Герасим’юка та інших.

Другий розділ вміщує статті, присвячені літературознавчим та мовознавчим питанням, які охоплюють різноманітні методології, персоналії, тексти. Тут представлені дослідження творчості Миколи Гоголя, Павла Русина, Тараса Шевченка, Артура Шніцлера, Олеся Гончара, Івана Дзюби, Андрія Чайковського, Олексія Плюща, Герберта Кунера, Анни-Шарлотти Вуцкі, Альбера Камю, Івана Франка, Романа Іваничука та інших. Широко представлені проблеми історії та теорії літератури, порівняльного літературознавства, поетики.

Особливо цікаві розвідки міждисциплінарного, синкретичного характеру. Такі, приміром, як "Теорія відностності й термінологія точних наук у новітньому літературознавстві" Мар’яни Лановик, "Дослідницькі інновації у межах нового історизму" Миколи Сур’яка, "До питання музичної інтерпретації поезії Дмитра Павличка в пісенній творчості Володимира Івасюка" Олени Юрош.

Серед мовознавчих розвідок є присвячені актуальним проблемам перекладознавства (наприклад, "Особливості перекладу творів дитячої літератури" Олени Кобзар, "Труднощі передачі сучасних українських артіонімів при перекладі англійською мовою" Олени Пєліної).
У видання увійшли також статті польських науковців (мовою оригіналу).

Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Філологія. Вип. 8. Т. 2 – Одеса: Видавничий дім "Гельветика", 2014. – 260 с.

У збірнику вміщено статті, в яких висвітлено проблемно-тематичні напрямки української та світової філології. Окремими розділами представлені українська мова та література і російська мова та література. Осмислення актуальних проблем літературознавства пропонують розділи "Теорія літератури", "Порівняльне літературознавство". Широко представлене загальне, порівняльно-історичне, типологічне мовознавство, окремі питання перекладознавства. Також у збірнику розглянуто такий елемент суспільствознавства, як комунікація. Зокрема зв’язок мови і ЗМІ та особливості міжкультурної комунікації.

"Роль суспільних наук у забезпеченні стабільності розвитку глобальних світових процесів у ХХІ ст.": Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Київ, Україна, 6-7 червня 2014 року). – Київ: ГО "Київська наукова суспільнознавча організація", 2014. – 144 с.

Збірник об’єднав розвідки, присвячені висвітленню актуальних проблем історичних наук (і, зокрема, етнографії), соціології (дослідження, в яких розглянуто феномен сучасного українського міста у контексті процесу урбанізації, досвіди поставторитарних країн тощо), філософії (прослідковується орієнтація на стан сучасної філософської науки та на її функціонування у соціумі), політології (статті, в яких розглянуто специфіку взаємодії мас-медіа та органів держвлади, енергетичну дипломатію як важливий засіб зовнішньої політики, політичні аспекти державно-церковних взаємин, маніпулятивні технології в політичний рекламі тощо).

Підготувала Інга Кейван