ВЕЛИКДЕНЬ НА БУКОВИНІ

Четвер, 9 квітня 2015

У Муніципальній бібліотеці ім.А.Добрянського розгорнуто книжкову виставку “Великдень на Буковині”. Свято Великодня в Україні символізує загальне відродження та оновлення світу. Великдень – Великий день весняного оновлення природи. Свято, яке очищає від усякої скверни людські душі.

У Великодню ніч колись не лягали спати і не роздягалися: Бог роздає щастя тим, хто не спить цілу ніч і день. Лише задзвонять дзвони, люди в святковому вбранні рушають до церкви. У руках — запалені свічки, кошики з пасками, писанками, крашанками, ковбасою, салом, сіллю, сиром, маком, пшоном.

Свято Пасхи в Україні неможливо уявити без писанок. Вони – обов’язковий атрибут великоднього кошика, прикраса оселі, чудовий подарунок і просто декоративна річ, якою можна безконечно милуватися.

Про писанку і писанкарство читачам розкажуть численні альбоми, ошатні видання з колоритними ілюстраціями і фотографіями, зразками орнаментів, поширеними у нашому краї. А крім цього – наукові дослідження, розвідки, нариси, порадники для вчителів і учнів, збірники сценаріїв, святкові номери періодичних видань. Це, зокрема, такі відомі автори-краєзнавці і мистецтвознавці, як Роксоляна Загайська («Писанка: традиції та модерний дискурс»), Віра Манько (“Українська народна писанка”), Василь Скуратівський (“Покуть”), Олекса Воропай (“Звичаї нашого народу”), Тетяна Кара-Васильєва і Зоя Чегусова (“Декоративне мистецтво України ХХ століття”), Володимир Войтович (“Українська міфологія”).

До великодніх свят у народі здавна готувалися дуже старанно й урочисто. Про буковинські традиції можна почитати у книгах наших земляків Авксентія Яківчука, Корнила Ластівки, який у праці «Рахманський великдень» пояснює дохристиянські уявлення слов’ян та інших цивілізацій древнього світу. Дехто пов’язує так званий Рахманський Великдень із поминанням померлих родичів. Осмислювали це свято також Гарафина Маковій, Йосип-Тодосій Сележан.

Наші маленькі читачі можуть познайомитися з дитячими святковими періодичними виданнями – «Яблунька», «Зростаймо разом».

На полицях представлені книги з фонду бібліотеки. Запрошуємо всіх відвідати виставку.

Підготувала Лівія Чахлеу