Культпростір Чернівців. Огляд за місцевою періодикою

18.12.2016 – 31.12.2016
Актуальна думка:
«Вести дискусію, чи потрібна ялинка на Новий рік, недоречно. Це вже звичний для нас атрибут. Хоча ця традиція суперечить гуманістичній слов’янській культурі, згідно з якою, все мало рости і розмножуватися, а зрубана ялинка – мертве дерево. У нас символом нового року був дідух, такий собі сніп. Та був ще один артифакт – «павук», композиція із житньої соломи. Зрізувалися стебла, очищалися і спліталися у формі куба. Потім павука підвішували на сволоці під стелю. За бажання, прикрашали китицями з вовни, стрічками, засушеними квітами. Від коливання повітря фігура оберталася, тобто, весь світ обертався на ниточці. Солома, з якої плелися і дідух, і павук, символізувала промінчики сонця, які поєднували підземний світ і небо. Люди вірили, що в цей час небо відкрите, тож можна просити всього, чого хочеш…»
(Микола Шкрібляк, етнограф, «Чернівці», 2016, 29 грудня №52, С. 11).

Молоді чернівецькі художники створили у Художньому музеї «Мелодію Різдва». Саме так називається виставка, яка занурить відвідувачів у святкову атмосферу.

Фещук Наталія. Бузковий різдвяний вінок // Чернівці. – 2016. – 29 груд. № 52. – С. 7.

За Австрії та Румунії чернівчани взимку каталися на ковзанах, спускалися з гори Цецино на лижах і санках, ходили на маскарадні бали… А як ще відпочивали буковинці в середині ХХ століття читайте у матеріалі Надії Будної.

Будна Надія. Влаштовували перегони на діжкових дошках // Молодий буковинець. – 2016. – 30-31 груд. № 106. – С. 10.

Про давні традиції на Різдво від етнографа, доктора історичних наук Олександра Кожолянка.

Кожолянко Олександр. Різдво на Буковині // Час. – 2016. – 22 груд. Ч. 51. – С. 12.

Етнограф, Заслужений діяч мистецтв України Микола Миколайович Шкрібляк розповів про світ предків, їхні традиції та звичаї у Новорічно-Різдвяний період та переплетіння із сьогоденням.

Синицька Наталія. «Колись жили не кожен сам по собі, а громадою» // Чернівці. – 2016. – 29 груд. № 52. – С. 11.

У мистецьких новинах читайте про найочікуваніше зимове свято Святого Миколая-Чудотворця, «Зимовий вернісаж», про виставку картин художників-абстракціоністів «Арт-акт» та головну новорічну ялинку.

Янушевська Анна. Мистецькі новини // Буковина. – 2016. – 23 груд. № 52. – С. 4.

Про бенефіс заслуженої артистки України Діани Анепської читайте на сторінках преси.

«Творчий бенефіс у рідному музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської відкрив світ пошуків і досягнень актриси, полонив високим наповненням справжнього мистецтва, чистим і бездоганним стилем, почуттям міри в ресурсі дійства» (Олена Чайка)

Чайка Олена. Кожна роль – нове життя // Буковина. – 2017. – 1 січ. № 1. – С. 4.

Чайка Олена. І кожна роль – нове життя // Буковинське віче. – 2016. – 22 груд. № 48. – С. 4.

До 175-річчя від народження митрополита Буковини і Далмації Володимир фон Репта історія життя видатного буковинця.

Масіян Наталія. Володимир Репта – митрополит Буковини і Далмації // Буковинське віче. – 2016. – 29 груд. № 49. – С. 1.

У передруках збережено стилістику, орфографію і пунктуацію першоджерел.
Джерело фото –www.facebook.com/photo.php