ПАМ'ЯТІ ІГОРЯ МЕЛЬНИКА

2 грудня зі Львова прийшла сумна звістка, що на 66 році життя відійшов у кращі світи знаний журналіст, письменник, краєзнавець, громадський діяч, унікальний енциклопедист та інтелектуал Ігор Мельник.

Є в цьому житті втрати, які розум відмовляється сприймати… До таких належить втрата Ігоря Мельника…
Цей чоловік до останньої днини не втомлювався дивуватися цьому світу, відкривати і розуміти його глибоко так, як це вмів тільки він.

Декілька років тому приїхав в Чернівці на короткий час, аби подивитись зблизька до цього міста, так як воно входило разом зі Львовом до Австро-Угорської імперії, його будували одні архітектори і то все йому було цікаво. Здавалось, що вже важко чимось подивувати цього чоловіка, який, будучи справжнім львів’янином, дуже тонко відчував своє місто і написав десяток томів про столицю герцогства Галичини.

Але навіть в дещо скромніших на перших порах Чернівцях він так багато і так щиро відкривав і для себе, і для всіх мешканців це місто. Він не втомлювався досліджувати його вулиці, околиці, а в останні приїзди він завжди відвідував місто вічного смутку – Історико – культурний заповідник «Кладовище на Зеленій вулиці», можливо в якомусь тривожному передчутті…

Звичайно, що результатом тих проходів стали книги про Чернівці. Першим виданням в 2011 році була Історія вілли на вулиці Українській, 22, в якій знаходиться Муніципальна бібліотека і редакція газети «Буковина», яка з легкої руки п. Ігоря вже завжди буде називатися «Дім з кришталевими вікнами». А потім, коли зрозумів, що Чернівці мають значно менше видань про місто, як вони того заслуговують, то запропонував видати путівник по місту. До участі запросив знакового чернівецького художника Олега Любківського, творчість якого він знав із виставок у Львові, який відчуває своє місто так, як і пан Мельник. І в 2015 році як результат такої співпраці вийшов розкішний путівник «Czernovitz: історичні вулиці, будинки та видатні особистості: урбаністичні есеї» за особистої підтримки Чернівецького міського голови Олексія Каспрука. А присвятили автори це видання світлій пам’яті чернівецького історика і краєзнавця Ігоря Чеховського, книги якого п.Мельник дуже цінував.

 
А ось щойно до дня міста в перших числах жовтня вийшла окремим виданням книга «Вулиця Українська: мандрівка у часі», до якої він здійснив аналіз адресних книг, зіставлення старої й сучасної нумерації та топографії вулиці, прочитав архітектурну стилістику будівель. Тобто зрозуміло, що без нього цього видання би не було.
Він ще був подивований, що до цих пір йому не вийшло так ретельно «прочитати» жодну вулицю у Львові. Але він мав гадку ближчим часом це поправити.

Пан Мельник приїхав на презентацію цього видання і журналісти провідних чернівецьких газет ще встигли взяти в нього інтерв’ю про цю книгу і про збереження культурної спадщини як в Чернівцях, так і у Львові. Наталя Фещук готовила розгорнуте інтерв’ю на Zbruc його візію Чернівців і про книги, над якими п.Мельник працював в нашому місті. На великий жаль, воно вже вийде без нього…

Всі книги писались на базі Муніципальної бібліотеки ім.А.Добрянського, так як тут зібрана вся література про життя цього міста.

Ігор Мельник відійшов, так як і жив – дуже делікатно, аби нікому з рідних і дорогих для нього людей не завдати клопоту.
А може, то він не відійшов у Вічність, а Господь вирішив, що тут він вже сповнив свою місію, а те що не встиг, а то дуже багато залишилось не завершених проектів, то вже і за нього допишуть.

І Господь вирішив, що Ігор Мельник зрозумів всі цінності цього світу і забрав його на Небо писати вічні Книги…
Від імені Чернівецької міської ради, особисто міського голови Олексія Каспрука, Управління культури міста і від колективу Муніципальної бібліотеки ім. А.Добрянського та всіх чернівчан, які цінували вклад Ігоря Мельника в збереження і популяризацію міста Чернівців в ці гіркі і сумні хвилини висловлюємо глибокі співчуття родині, всім дорогим і близьким для нього людям, львів’янам за непоправну втрату. У ці скорботні дні поділяємо тугу рідних і близьких, які назавжди втратили дорогу для них людину.

Нехай рідна львівська земля, яка передчасно забрала його в останній прихисток, буде легким пухом, а зболена земними стражданнями душа спочиває у небесах вічності. Хай Господь прийме його душу там, де праведні спочивають.
Божа і вічна природо! Прийми цю світлу душу в своє нетлінне і вічне царство.
Низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю розумної, працьовитої, терплячої і дуже скромної людини.
Цим Словом кладемо свій кетяг калини на свіжу могилу Ігоря Мельника.


Щирою молитвою свічу пам’яті
 
запалив колектив 
 
Муніципальної бібліотеки
 
ім. А. Добрянського
 
                         Леся Щербанюк