Бачити місто очима митця: 60 років з Дня народження художниці Наталі Ярмольчук

24 січня ми могли б святкувати 60-й, ювілейний День народження талановитої художниці-акварелістки та поетки Наталі Ярмольчук (1965-1999). ЇЇ знають як мисткиню, яка ніжними рухами пензля вписала Чернівці та їхні затишні вулиці у настільки вишукану картину, що іноді здається, – ходить ними і до сьогодні, десь в іншому, ідеальному світі. Для Наталі рідне місто було прекрасним завжди: закутане у похмурий та туманний осінній ранок, заметене дрібним та непроглядним снігом, заворожене подихом ранньої весни, що, ніби мереживом, наповнювала його зеленню, світлом та надією. Що властиво для акварелі, ми навіть не помічаємо цієї тонкої межі, граней та переходів із однієї пори та погоди в іншу, адже стиль її живопису був таким плинним, як саме життя, у різноманітності своїх відтінків, напівтіней, форм…
 

 

Наталя Ярмольчук жила в самому центрі міста, поряд із Площею Пресвятої Марії, тому з дитинства обожнювала ландшафт та краєвиди цього окремого магічного "містечка в мініатюрі". Звично поглянувши вранці крізь вікно на випадкових перехожих, вона щоразу дивувалася його мінливості та чарівності цих випадкових змін. В автобіографії писала: “Все, що я роблю зараз, присвячую Чернівцям. Полюбляю увірватися з етюдником в день, що тільки-тільки прокидається, і йти, як на побачення, на зустріч з Турецьким мостом, вокзалом, театром чи простим затишним двориком. [...] Тема моїх робіт – міський пейзаж. Домінують зимові, осінні краєвиди вулиць, будинків, двориків, адже найближчою та найдорожчою для мене є рожево-срібна, сіро-золота і синьо-коричнева колірна гамма”

 

 

Як талановитий графік Наталя Ярмольчук змальовувала Чернівці лаконічно, вивіреними лініями та штрихами, ніби портрет людини у кожному із настільки різних, але від того не менш прекрасних періодів життя. Таке враження, що її олівці ніколи й не знали грубості чи різких ліній, ламаних кутів світла та хаотичних, масляночорних тіней, а завжди були другом та помічником справжнього художника у спробі створити власний мистецький світ із його деталізованими будинками, тротуарами та вуличками, які ніби раптово виникають нізвідки і так схожі на ті, якими ми ходимо щодня.

 

 

Знайти незвичний ракурс, зайти в глибину зовсім не примітної, старої та тихої вулички – все це потрібно, щоб споглядати і зрозуміти нову красу, мазками примхливої фарби створити чуттєвий і ніжний образ міста на пагорбах. Для цього Наталя ладна була подолати все: її ніколи не зупиняла погана погода, а перше дихання холодного повітря завжди дарувало радість та нові сили. 

 

На превеликий жаль, Наталі Ярмольчук вже давно немає поруч з нами, але неповторні моменти її натхнення, майстерності, діалогів з мистецтвом знайшли своє втілення у повітряній та кольоровій легкості, яку вона завжди дарувала місту та його мешканцям навіть тоді, коли сама її втрачала, щоб ми ніколи не забували бачити більше, ніж це дозволяє видима перспектива. 

 


При підготовці матеріалу було використано: 

Севернюк Т. А. Летючий промінь вічності...художник Наталя Ярмольчук - Чернівці: Видавництво "Золоті литаври", 2007. - 304с. : іл. 

 

 

Підготувала Теленько Катерина