Подорож в давньоукраїнський Василів

Рік в Муніципальній бібліотеці ім. А. Добрянського розпочався з добрих книжок та зустрічей з науковцями. На днях у нас відбулася ще одна, давно вимріяна зустріч, а точніше презентація авторської програми шанованого історика, археолога, доктора історичних наук, професора Сергія Володимировича Пивоварова. А оскільки чернівчани, а особливо краєзнавці, музейники та екскурсоводи люблять відкривати для себе нові факти та подробиці не лише у контексті історії рідного міста, а і його мешканців та Буковини загалом, то й перша зустріч була присвячена прецікавій темі – «Літописний Василів: таємниці давньоукраїнського міста».
 
Сергій Володимирович ще в 2020-му році видав перше дослідження на цю тему (Пивоваров С. В. Літописний Василів у Середньому Подністров’ї. Історико-краєзнавчі нариси. – Київ: НКПІКЗ; Фенікс, 2020. – 184 с.)
 
Книгу ми отримали від автора одразу і розповідали про неї детальніше у статті за посиланням http://www.dobrabiblioteka.cv.ua/ua/news?id=1217121 
 
Роки ковіду та повномасштабної війни не дали професору Пивоварову можливості презентувати свій науковий доробок читачам. Тому не дивно, що небайдужі чернівчани та вдячні студенти Сергія Володимировича зібралися, щоб послухати про прадавню, ще князівську історію буковинського краю. 
 
 
Літописне місто Василів вперше згадується на сторінках Галицько-Волинського літопису, коли мова йде про події 1230 року, пов’язані із боротьбою князя Данила Романовича (1202-1264) з угорськими військами. Це вже події майже 800-річної давнини. 
 
 
Хоч на перший погляд книга про місто невелика, але справжні науковці і дослідники знають, що за кожним рядком, кожним твердженням, кожним «документом» тих давніх часів стоять роки наполегливої праці та скрупульозних пошуків. Кожне речення містить конкретику, фактаж, важливу інформацію. Проте Сергій Володимирович має талант навіть дуже складні наукові розвідки оформити так, що їх легко, зрозуміло і захопливо читати навіть читачам без спеціальної фахової підготовки. 
 
Для доступності та наочності  професор підготував презентацію. В ній він згадав всіх науковців, які протягом ХІХ та ХХ століть працювали і продовжують працювати над тим, аби повернути нам давню історію. Загалом це дуже специфічна пошукова робота – потрібно розкопати тонни верхніх шарів ґрунту, аби знайти підтвердження своїм гіпотезам. Цілковите захоплення в слухачів викликали знайдені артефакти, які зберегли в собі нашарування століть.
 
Результатом багаторічних розкопок і наукових досліджень стало підтвердження того, що «літописне поселення Василів із його складовими частинами відповідає структурі давньоукраїнських міст». 
 
 
Сергій Володимирович як класичний науковець представив нам всі факти, всі знахідки, «прочитав» їх чітко, аргументовано і навдивовижу легко. За допомогою портретів, фото, схем та професійного слова він повернув нас в ті давні часи, відкрив таємничі сторінки літописного Василева та тієї епохи. Науковець познайомив небайдужих і вдячних слухачів з місцевими старожитностями, акцентуючи увагу на найбільш важливих і цікавих моментах з історії середньовічного міста. Разом з автором ми повернулися в період ХІ-го – першої половини ХІІІ століть.
 
Сьогодні ж, оповите багаторічними таємницями, село Василів розташоване на території теперішнього Чернівецького району (раніше – Заставнівського) Чернівецької області.
 
Отже, запрошуємо небайдужих до давньої історії Буковини та України разом з Сергієм Володимировичем здійснити надзвичайно цікаву і захопливу подорож в давні часи, яка налічує майже вісім століть, адже він люб’язно погодився поділитися з нашими читачами відео-презентацією, що вже доступна на нашому Ютуб-каналі.
 
 

Підготувала Леся Щербанюк